Preporuka za film: Konklava

557
pregleda
film Konklava papa Vatikan

Konklava – intrigantni i kontroverzni film koji je podijelio mišljenja. Senzacionalni preokret odvija se na kraju imajući za cilj šokirati publiku, naročito katoličku.

Konklava je uzbudljivi triler u režiji Oscarom nagrađenog Edwarda Bergera, nastala prema romanu Roberta Harrisa. Kritika je hvalila inteligentno ispričanu priču te vrhunske nastupe čitave glumačke ekipe, posebice Ralpha Fiennesa u glavnoj ulozi.

Konklava (def.) = 1. Vijeće kardinala koje se sastaje radi izbora novog pape. 2. Prostorija u kojoj se vrši taj izbor.

NAPOMENA: Ako ne želite da vam kvarimo saznanje o filmu prije gledanja, prvo ga pogledajte, onda pročitajte osvrt.

KRATKI SAŽETAK

Kad papa iznenada premine, članovi Kardinalskog zbora okupljaju se u Vatikanu kako bi izabrali nasljednika i oblikovali budućnost crkve. Unutar zatvorenih vrata Sikstinske kapele kardinali iz cijelog svijeta bore se za najmoćniju poziciju unutar crkve, kroz ritual koji se prakticira stoljećima. Kardinal Lawrence zadužen je za ovu ključnu konklavu. Među kandidatima se ističu ambiciozni kardinali Bellini, Trembley, Tedesco i Adeyemi, pri čemu svatko krije tajne koje bi im mogle uništiti šanse za izbor. Kako šokantne istine izlaze na vidjelo, a političke igre preuzimaju kontrolu, Lawrence se suočava sa sve većim sumnjama u svoju vjeru i svrhu. Kada otkrije da je i pokojni papa skrivao mračne tajne, suočava se s nezamislivim otkrićem koje će promijeniti sve.

Pogledajmo što karakterizira svakog kardinala:

  • Bellini, liberalnije orijentiran (tip pape Franje), zalaže se za homoseksualna prava, razvod, žene svećenice, poštivanje drugih vjera, toleriranje drugih pogleda unutar crkve.
  • Trembley, politički pronicljiva makijavelistička figura koja lobira za papinstvo,ambiciozni kardinal koji je liberalan, ali čije je jedino pravo uvjerenje da bi trebao biti papa.
  • Tedesco, Talijan, konzervativac, nacionalist, žestoki kritičar pokojnog pape koji smatra da je crkva postala previše otvorena, želi misu na latinskom, obnovu tradicionalnih crkvenih vrijednosti umjesto progresivnih.
  • Adeyemi, afrički kardinal, prvi crni papa, vjeruje da homoseksualce treba osuditi na zatvor, zatim pakao.
  • Benitez, kabulski tajni kardinal kojeg je papa imenovao u odsustvu, navodno zbog ugroze i progona kršćana u Afganistanu. Nebitan lik koji se kroz cijeli film prikazuje kao najponiznija, najskromnija, najmudrija i najdobrodušnija osoba.

Makijavelizam (def.) = temeljno načelo glasi: Cilj opravdava sredstvo.

Film zorno prikazuje kako se crkva služi manipulacijama, intrigama (zavjerama), spletkama, namještanjem, podmetanjem, optuživanjem, laganjem, diskreditiranjem, što konačno može utjecati na ishod izbora za papu. Ili ste mislili da je to, kao i općenito djelovanje crkve, poštena igra? Tako se u filmu razotkriva da je jedan od kandidata (Adeyemi) imao seksualnu aferu sa časnom sestrom u prošlosti (i moguće dijete), dok je drugi (Tremblay) uključen u simoniju – plativši nekoliko kardinala da glasaju za njega. Nakon terorističkog napada, trećeg kandidata (Tedesca) razotkriva strastven govor protiv tolerancije prema islamu i proklamacija vjerskog rata, što ga košta podrške većine.

Simonija (def.) = trgovanje crkvenim službama i privilegijima (oprostima grijeha i sl.); svetotržje, svetoprodajstvo.

Film daje uvid što se događa unutar Vatikana dok se bira novi papa, dok publika u realnosti sve što ima priliku vidjeti jest crni ili bijeli dim, ovisno o tome je li papa izabran ili nije.

JOŠ MALO O FILMU…

Kardinal Lawrence, koji proživljava vlastitu krizu vjere, kaže da ga ne zanima vrhovni položaj. Umjesto toga, podržava progresivnog američkog kandidata kardinala Bellinija, koji se bori protiv neprijatelja poput konzervativnog talijanskog kandidata kardinala Tedesca, kao i umjerenijih izgleda kao što su kanadski kardinal Tremblay i nigerijski kardinal Adeyemi. Negdje drugdje u Vatikanu, sestra Agnes budnim okom prati postupak, pružajući neke vrijedne podatke koji eliminiraju nekoliko mogućih izgleda i stavljaju u fokus kandidata za crnog konja.

To bi bio mladi kardinal Benitez iz Kabula, kojeg je pokojni papa tajno imenovao na svoj položaj malo prije svoje smrti. Dok su drugi kandidati zauzeti prigušenim politikantstvom po svetim vatikanskim hodnicima, Benitez tiho dobiva podršku sa svakim novim krugom glasovanja. Zaslužuje poštovanje svojih kolega kardinala – i na kraju dovoljno glasova da postane papa – dok drži dirljiv govor o vođenju svoje službe tijekom rata u Kongu. Ali prije nego što se Benitez odveze na svom papamobilu u zalazak sunca, Lawrence ga pita zašto je ugovorio, a zatim otkazao, liječnički pregled u klinici u Švicarskoj godinama prije konklave. Tada Benitez otkriva da je rođen kao interseksualac. Tijekom operacije uklanjanja slijepog crijeva desetljećima ranije, liječnici su otkrili da Benitez ima i vanjske muške genitalije i unutarnje ženske organe. Rekao je Lawrenceu da je odbio laparoskopsku histerektomiju za uklanjanje maternice i jajnika, smatrajući to grijehom: „Ja sam ono što me Bog stvorio.“

ZAŠTO PREPORUČUJEMO OVAJ FILM?

Zato što nije daleko od istine koja se događa iza zatvorenih vrata ove najutjecajnije crkvene institucije. Jedna od boljih ekranizacija realne slike unutar zidina Katoličke crkve. Kao što u politici postoji naizmjenična borba za prevlast između konzervativaca (desničara) i liberala (ljevičara), isto se događa i među crkvenim redovima.

Katolička crkva je prikazana kao leglo prestiža, ambicija, korupcije, manipulacije, dominacije, homoseksualizma, bluda, vanbračne djece. Crkveni službenici također se prikazuju kako piju i puše.

Neke kontroverzne izjave kroz film:

  • U tišini moći leži najglasnija istina.
  • Sigurnost je istinski neprijatelj vjere.
  • Kada bi postojala samo sigurnost i nikakva sumnja, ne bi bilo misterija, a time ni potrebe za vjerom.
  • Pomolimo se da nam Bog podari papu koji sumnja.
  • Bojim se da je tišina prisutnost laži.
  • Nikada nećemo naći kandidata koji nema nikakvu crnu mrlju protiv sebe.
  • Iako bismo mi sestre trebale biti nevidljive, Bog nam je ipak dao oči i uši.
  • Mislio sam da smo ovdje da služimo Bogu, a ne Kuriji. Oh, ne budi naivan!

Kurija (def.) = administrativna institucija Svete stolice.

Što se tiče sigurnosti, Biblija nam itekako govori da ne smijemo sumnjati, biti nevjerni, nego vjerni i sigurni u našoj vjeri; da naša jedina sigurnost, nada i pouzdanje treba biti u Krista.

  • A vjera je stvarnost onoga čemu se nadamo, dokaz onoga što se ne vidi. /Hebrejima 11,1
  • [nadu] imamo kao pouzdano i čvrsto sidro duše, koje ulazi u unutrašnjost iza zastora, /Hebrejima 6,19
  • Ovo napisah vama koji vjerujete u ime Sina Božjega da znate da imate život vječni, i da vjerujete u ime Sina Božjega. /1. Ivanova 5,13

Onaj koji je upoznao Krista, ako je u išta siguran, onda je to Krist koji je položio život za njega i vječni život kojeg ima po vjeri u Njega. Najsigurnija činjenica ikada!

Valjda je najkontroverzniji završetak filma u kojem ne pobjeđuju ni konzervatizam ni liberalizam, nego ultra liberalizam kao konačni nemilosrdni udarac crkvi. Ima li ovaj film proročki značaj poput mnogih hollywoodskih? Biblija nam proriče da će Katolička crkva biti opustošena, ogoljena i razotkrivena – da će se upravo vladari (Novog svjetskog poretka) okrenuti protiv nje i oduzeti joj moć.

  • A deset rogova koje si vidio na zvijeri, oni će zamrziti Bludnicu, i opustošiti je i ogoliti, i meso joj pojesti, a nju ognjem spaliti; jer im je Bog u srca stavio da ispune njegovu volju, i da jednodušno predaju svoje kraljevstvo zvijeri dok se ne ispune riječi Božje. A žena [Bludnica] koju si vidio onaj je veliki grad koji vlada nad zemaljskim kraljevima.” /Otkrivenje 17,16-18

Film istinito prikazuje crkvu kao najmoćniju organizaciju u kojoj prevladavaju tajne, kontroverze, zataškavanja, skandali. Izvana pobožna i pravedna, iznutra puna licemjerja i bezakonja. Razotkriva samu sebe svojim nedjelima da nije Kristova crkva.

Film također poručuje kako odabrati pravog papu nije nimalo jednostavno. Možda zato što ne traže i ne pouzdaju se u pravog svetog Oca!

  • I nemojte nikoga na zemlji nazivati svojim ‘ocem’: jer jedan je Otac vaš, onaj koji je u nebu. /Matej 23,9

Glavna značajka Bludnice iz Otkrivenja je seksualni nemoral, u skladu s tim, film ne može biti toliko šokantan za one koji znaju što govori Božja Riječ.

PORUKA FILMA

Modernizacija crkve. Katolička crkva je zla i zagovara progresivnu politiku, što znači ređenje žena za svećenice (u širem kontekstu, ženska prava), odobravanje homoseksualnosti (ujedno pedofilije, što ju ionako karakterizira), promocija interspolnosti (dvospolnosti), tolerancija pobačaja, upliv transrodne (woke) ideologije. Promiče papu koji poziva na prihvaćanje različitosti, jedinstvo, uključivost.

Šok na kraju filma: Papa je zapravo žena. Preciznije, muškarac i žena u jednom (dvospolac). Da ironija bude veća, ime koje je autor dodijelio ovom ženskom papi glasi „Nevin“ (Innocent). Njegova spolnost se ne predstavlja kao nešto negativno, već kao božanski dar koji je odobrio sam bivši papa.

Dakle, poruka za kraj, ili čak proročka slika: Papa je postao žena!

U okviru New Age propagande uskoro će i Bog postati ženskog spola, dvospolac ili bespolac, ne samo papa.

Dok se katolicima preporučuje da „bježe glavom bez obzira od ovoga filma“, mi vam poručujemo da pogledate (još uvijek igra u kinima) i donesete vlastiti sud. Naravno, uz prethodno poznavanje Božje Riječi kako biste mogli objektivno sagledati ono što se događa u duhovnoj pozadini i povezati sa crkvenim politikantstvom.

P. S. Ako još niste, priznajte Isusa Krista za Spasitelja čovječanstva od grijeha, pokajte se za vlastite, vjerujte i slušajte Njegove riječi i slijedite ga na putu u život vječni. Nemojte pasti s velikim Babilonom!

  • Jer Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga jedinorođenoga Sina da tko god u njega vjeruje ne propadne, nego ima život vječni. /Ivan 3,16

Više na vezane teme na tagu: FILM.

Ukoliko ne vidite komentare i ne možete kliknuti Like, potrebno je napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook i omogućiti korištenje kolačića (cookies). To možete učiniti na linku: https://www.facebook.com/settings/cookie. 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome, to možete učiniti na linku: chrome://settings/cookies. Uključite Block third-party cookies in Incognito.