PITANJE: Kako se usuđujete prozivati svećenike i pastire Crkve?

101
pregleda
Vatikan prozivati svećenike svećenstvo

Biblijski odgovor na pitanje jednog čitatelja našeg portala, koje glasi: Kako se usuđujete prozivati svećenike i pastire Crkve koji su sve svoje predali Bogu? Prenosimo prigovor u cijelosti.

PRIGOVOR: Kako se usuđujete prozivati svećenike i pastire Crkve koji su sve svoje predali Bogu da bi bili poveznica nama sa Bogom? Bez njih nema Euharistije, a tko ne prima Tijelo i Krv Kristovu nije na potpunom izvoru. Često su nesavršena poveznica između Boga i ljudi, no zato je Milosrđe Božje tako živo jer On djeluje unatoč našim slabostima.

BIBLIJSKI ODGOVOR: Najjednostavnije rečeno, rimokatoličko svećenstvo je laž – preuzeta iz Staroga zavjeta kada su svećenici okajavali grijehe naroda Izraela. Tada je bila potrebna posrednička uloga između Izraela i Boga jer je ta uloga ukazivala na konačnu žrtvu Isusa Krista kao jedinoga posrednika između Boga i ljudi. /1. Timoteju 2,5

Svećenici su ulazili u Šator sastanka obavljati bogoslužje, a Veliki svećenik bi jednom godišnje ulazio u Svetinju nad svetinjama i prinosio darove i žrtve za grijehe naroda škropeći Kovčeg saveza krvlju životinja. Jer bez prolijevanja krvi nema oproštenja. Čitav starozavjetni sustav štovanja ukazivao je na Kristovu krv koja treba biti prolivena za grijehe čitavoga svijeta. Krist se jedanput zauvijek prinio kao žrtva i otvorio nam izravan put ka Ocu. Čitajte Hebrejima 9.

Starozavjetno svećenstvo bila je služba bogoštovnog sustava važeća za Izrael, ne danas za vjernike. Biblija nam jasno kaže da smo danas svi koji vjerujemo u Krista svećenici. /1. Petrova 2,9; Otkrivenje 20,6

Sa Kristovom smrću na križu hramski zastor se razderao na pola i sada imamo izravan pristup Svetinji nad svetinjama po vjeri u Isusa Krista. /Hebrejima 10,19-23

Tamo gdje nismo mogli pristupati bez prinošenja krvi bikova, jaraca i junaca zbog vlastite grešnosti. Ne trebaju nam više svećenici kao posrednici da ulaze u Božji hram i posvećuju i škrope onime što nas nikad ne može očistiti od grijeha, ali je bila proročka slika onoga što će Krist učiniti za nas.

Dakle, posrednička svećenička uloga ispunjena je u Isusu Kristu i danas više ne važi. Ali je vješta manipulacija katoličkog svećenstva nad ljudima koji ne poznaju Bibliju, kada se i zašto nešto prakticiralo.

  • Imajući, stoga, braćo, smjelost za ulazak u Svetinju po krvi Isusovoj, putem novim i živim koji je on posvetio za nas, kroz zastor, to jest njegovo tijelo, i velikog svećenika nad kućom Božjom, pristupajmo istinita srca u punom pouzdanju vjere, srdaca škropljenjem očišćenih od zle savjesti i tijela oprana čistom vodom. Čvrsto i nepokolebljivo držimo ispovijedanje svoje vjere (jer je vjeran onaj koji je obećao). /Hebrejima 10,19-23

Na temu Euharistije i Tijela Kristovog možete naći OVDJE.

Što nam, dakle, treba da bismo spoznali istinu i pomirili se s Bogom?

Nikakvi posrednici; svećenici, popovi, Gospa, Sveta Petka, Sveti Antun, sveci, svetinje; nego smjelost da dođemo Kristu, istinitost srca, potpuno pouzdanje vjere, odlučnost, nepokolebljivost.

 

Više na vezane teme na tagu: SVEĆENSTVO.

Ukoliko ne vidite komentare i ne možete kliknuti Like, potrebno je napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook i omogućiti korištenje kolačića (cookies). To možete učiniti na linku: https://www.facebook.com/settings/cookie. 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome, to možete učiniti na linku: chrome://settings/cookies. Uključite Block third-party cookies in Incognito.